Prawda, że trudno jest wyobrazić sobie dłuższą przerwę w dostawie prądu? Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa energia elektryczna w obecnym świecie oraz jak trudno jest funkcjonować bez niej w codziennym życiu.
Gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne, niespodziewane awarie oraz wiele innych czynników niezależnych od nas spowodować mogą odcięcie dostępu do energii elektrycznej. W wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie przewidzieć momentu wyłączenia prądu, ani czasu trwania przerwy w dostawie – na szczęście możemy w łatwy sposób przygotować się do takich sytuacji.
W jaki sposób to zrobić? Spieszymy z odpowiedzią.
Najłatwiejszym rozwiązaniem w sytuacji braku prądu jest awaryjne zasilanie agregatami prądotwórczymi. Mają one szereg zastosowań nie tylko w gospodarstwie domowym, ale również w szpitalach czy różnego typu firmach. Wielokrotnie brak prądu w takich miejscach wiąże się z zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale również życia.
Agregaty to nie tylko tymczasowe źródło energii w przypadku awarii. Mają one zastosowanie również jako stałe źródło prądu m.in. na placach budowy czy ogródkach działkowych.
W związku z różnorodnym zastosowaniem, urządzenia te mogą zdecydowanie różnić się od siebie, dlatego też warto zwrócić uwagę, jaki sprzęt wybrać.
Na początku warto zastanowić się nad zastosowaniem naszego agregatu. Czy urządzenie będzie w stałej eksploatacji czy używane będzie jedynie chwilowo podczas awarii.
Kolejny krok to określenie potrzebnego napięcia– czy ma być to agregat jednofazowy czy trójfazowy. Dla gospodarstw domowych najlepiej sprawdzą się te jednofazowe, które generują prąd o napięciu takim, jak w zwykłym gniazdku każdego domu. Jednak w przypadku dużego zapotrzebowania prądowego np. na placach budowy do pracy maszyn budowlanych zdecydowanie bardziej sprawdzą się agregaty trójfazowe 400 V.
W ostatnim etapie przy wyborze sprzętu należy przemyśleć i obliczyć zapotrzebowanie na moc, w miejscu, w którym pracować ma agregat.
Z konkretnych cech agregatu warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest prądnica oraz czy sprzęt posiada system stabilizacji napięcia, czyli AVR.
Ważnym aspektem, który powinien być brany pod uwagę przy wyborze takiego sprzętu jest marka. Sprzęt od światowych producentów maszyn i urządzeń tego typu może wydawać się kosztowniejszy od zakupu sprzętu marek mniej znanych i wątpliwych. Jednak ostatecznie jakość urządzeń, ich żywotność, ilość przepracowanych godzin zdecydowanie przewyższają tańsze sprzęty.
W tym miejscu warto wspomnieć m.in. o agregatach marki Wacker Neuson. Producent posiada serię agregatów prądotwórczych MG, które znajdą zastosowanie w każdym miejscu.
Jednym z agregatów z tej serii jest Wacker Neuson model MG 3, który zapewne warty jest naszego polecenia.
Przygotowanie się na trudny czas bez ewentualnego dostępu do energii elektrycznej jest bardzo ważne, aby zapobiec wszelkim niebezpiecznym sytuacjom. Nie jest to jednak trudne, gdyż wystarczy zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości, który zapewni nam m.in. ciągłość pracy naszych sprzętów w domu czy terminowe wykonanie zlecenia na placu budowy.