MOŻLIWOŚĆ FINANSOWANIA - Zapytaj! LEASING-RATY

Kategorie

Home / News / UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ – KOLEJNE ETAPY PRACY I MASZYNY, KTÓRE UŁATWIĄ CI ZADANIE.

UKŁADANIE KOSTKI BRUKOWEJ – KOLEJNE ETAPY PRACY I MASZYNY, KTÓRE UŁATWIĄ CI ZADANIE.

Masz zamiar układać kostkę brukową? Nie wiesz od czego zacząć? Nie zapomnij o odpowiednich narzędziach brukarskich, które z pewnością ułatwią Ci pracę!

 

Zarówno z powodów użytkowych, jak i estetycznych powinno się zwracać szczególną uwagę na precyzję wykonywania kolejnych etapów pracy. Ma to ogromny wpływ na wytrzymałość i żywotność brukowanego podjazdu, chodnika czy placu.

Nie jesteś pewien kolejności działań? Nie wiesz jakiego typu maszyn budowlanych powinieneś użyć?

Przeczytaj ten artykuł, a wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane!

 

Oto kolejne etapy pracy przy układaniu kostki brukowej:

  • Korytowanie- zdejmowanie za pomocą minikoparki ziemi 20-50 cm (w zależności od gruntu i docelowego obciążenia) w miejscu przeznaczonym do ułożenia kostki.
  • Niwelacja- odpowiednie wyrównanie i wyprofilowanie terenu, który przygotowuje obszar budowy do kolejnych prac brukarskich.
  • Podbudowa- bardzo ważny element konstrukcji, jest podstawą dla wyżej położonych warstw, dobrze wykonana stanowi gwarancję trwałości bruku. Najważniejsze, aby ją dokładnie ubić i tu nieodzowna będzie rewersyjna zagęszczarka gruntu, która idealnie zagęści i utwardzi sypką podbudowę.
  • Obramowanie- aby odpowiednio ułożyć kostkę, najpierw trzeba wykonać tzw. obramowanie, które stanowić będzie granicę brukowania terenu. Z pomocą spieszą kleszcze brukarskie i wszelkiego rodzaju chwytaki, dzięki którym należy odpowiednio umiejscowić krawężniki lub inne obrzeża.
  • Podsypka- przygotowany teren powinno się podsypać drobnym kruszywem.
  • Układanie kostki- przy pomocy młotków brukarskich należy układać kostkę, zachowując 3-5 mm odstępy. Ważnym etapem jest także docinanie skrajnie układanych kostek, które często trzeba przycinać,  tu do precyzyjnej i estetycznej pracy potrzebna będzie przecinarka ręczna lub piła do kamienia.
  • Spoinowanie- wypełnienie minimalnych szczelin pomiędzy kolejnymi kostkami przy pomocy piasku płukanego, ma to na celu zabezpieczenie poszczególnych elementów przed przemieszczaniem się.
  • Ostateczne zagęszczanie- do ostatniego etapu pracy przydatna będzie mała zagęszczarka jednokierunkowa. Płytę ubijarki należy zabezpieczyć elastomerem, gumą, tworzywem sztucznym tak, aby nie uszkodziła w żaden sposób gotowej już konstrukcji brukowej.

 

Pamiętaj, że jakość wykonanej pracy ma największe znaczenie w kwestii trwałości konstrukcji kostki.

Nie jesteś w stanie utrzymać wysokiej jakości bez profesjonalnych narzędzi i maszyn drogowych.

Zarówno profesjonalne sprzęty nowe, jak i używane maszyny mogą zaoszczędzić Twoje pieniądze i czas, który zmarnujesz na naprawę źle wykonanej kostki brukowej.

 

 

X
X